Політика України, Економіка
  77  0

 Експерти РПР вимагають у влади провести повну монетизацію житлових субсидій

Система "часткової монетизаці"», яка запрацювала з 1 січня 2018 року, створює складну ситуацію на ринку комунальних послуг, загрожуючи фінансовій стабільності існування ОСББ.

Як повідомляє ЦензорРеформ, про це заявляють експерти групи "Реформа енергетичного сектору" Реанімаційного Пакету Реформ у своїй відкритій заяві.

"Досі чинна система надання і відшкодування пільг і житлових субсидій в Україні передбачала ситуацію, при якій громадяни отримували не живі кошти із державного бюджету, а “знижки” від “надавачів послуг”. А надавачі вже, в свою чергу, пред’являли суми наданих пільг і субсидій до відшкодування органам соціального захисту населення. І чекали на таке відшкодування від двох місяців до року, і навіть більше. Така система ґрунтувалася радше на суспільному консенсусі, ніж на нормах законів і економічній логіці", - пояснюють передумови конфліктної ситуації експерти РПР.

Однак з 1 січня 2018 року набрали чинності зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256, якою затверджено “Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”. Це змінило систему взаємних розрахунків.

Постанова зобов’язала усіх “надавачів послуг”, якщо вони хочуть отримати відшкодування за вже надані й ті, що будуть надані споживачам пільги та субсидії, відкрити “поточні рахунки із спеціальним режимом використання в органах Казначейства”. Постанова також обмежує свободу розпорядження коштами, отриманими як відшкодування. Наказ Мінфіну від 4.01.2018, в свою чергу, дає для використання цих коштів лише 5 днів.

"Складається ситуація, коли держава фактично “позичила” кошти у підприємств (за їхній рахунок "надала" пільги і субсидії громадянам), а потім висунула такі умови для повернення цих коштів підприємствам, виконати які завідомо неможливо", - йдеться в заяві.

Цей порядок формально не поширюється на ОСББ, бо вони не є суб’єктом господарювання і не є виконавцем житлово-комунальних послуг. Тобто ОСББ не має ні формально-юридичних підстав, ні економічного сенсу враховувати в розрахунках зі співвласниками суми наданих державою пільг і призначених державою субсидій. Тож зміни правил розрахунків, на думку експертів РПР, ставлять у скрутну ситуацію пільговиків і отримувачів субсидій, які є співвласниками багатоквартирних будинків?

"Слід усвідомити, що пільги і житлові субсидії є видом адресної державної соціальної допомоги конкретному громадянину. Це – кошти конкретної людини, а не ОСББ чи ЖЕКу. Держава зобов’язалася надати їх громадянину певної пільгової категорії, а не ОСББ, отже й повинна забезпечити виплату цих коштів безпосередньо такому громадянину. Місцю ОСББ, з огляду на його статус, у цій процедурі немає", - наголошують в заяві.

З огляду на це експерти групи “Реформа енергетичного сектору” РПР закликають голів правлінь ОСББ не відкривати казначейських рахунків, і з січня 2018 року формувати квитанції на повну суму внесків, без урахування пільг і субсидій, а також повідомити співвласників, що вирішувати усі питання щодо отримання соціальних виплат варто в управлінні соціального захисту.

Водночас експерти вимагають:

1) зобов’язання держави з виплати ОСББ відшкодування за надані в 2017 році пільги та житлові субсидії – виконати на умовах, на яких держава ці зобов’язання узяла 2017 року: тобто, на поточні рахунки ОСББ, без складання будь-яких додаткових "реєстрів" чи інших умов і обмежень;

2) провести реальну монетизацію пільг і субсидій на управління багатоквартирним будинком з січня 2018 року – забезпечити виплату пільг і субсидій у грошовій формі безпосередньо пільговикам і отримувачам житлових субсидій;

3) Уряду терміново публічно пояснити суспільству ситуацію, яка склалася, та заходи, яких він вживатиме для її розв’язання.

Нагадаємо, в інтерв'ю Цензор.НЕТ міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що уряд планує монетизувати пільги на житлоов-комунальні послуги з 1 липня 2018 року.

Источник: https://reforms.censor.net.ua/n3046571
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору