Політика України
  2655  13

 Керівників держпідприємств хочуть звільнити від подачі е-декларацій, - Шабунін

Керівників держпідприємств хочуть звільнити від подачі е-декларацій, повідомляє громадський активіст Віталій Шабунін з Центру протидії корупції.

Як повідомляє ЦензорРеформ, про це він написав у своєму блозі.

На думку Шабуніна, законопроект №5672, підготовлений членами Антикорупційного комітету ВР містить "серйозну загрозу успішності кампанії з електронного декларування".

Проект №5672 покликаний уточнити поняття “посадова особа юридичної особи публічного права” (ПОЮОПП) й визначити порядок, за якими співробітників таких установ треба відносити до кола “посадових осіб” - тих, на кого поширюється вимоги подавати електронні декларації та інші вимоги антикорупційного законодавства.

"Зараз перелік цих посадових осіб, і кому з них треба подавати е-декларацію, визначає “саме знаєте яке” НАЗК, керуючись нормами українського законодавства. Автори законопроекту пропонують, щоб державні підприємства та інші установи робили це самостійно, відповідно до порядку, затвердженого НАЗК", - пояснює Шабунін.

Це, на думку активіста, дасть змогу великим державним підприємствам, університетам, державним лікарням разом з НАЗК на власний розсуд визначити, хто серед їхнього керівництва є посадовою особою, якими в результаті можуть виявитися не керівники, а рядові бюджетники.

"Право ДП самим визначати, хто є посадовою особою, може призвести до навмисного виведення з-під дії закону “Про запобігання корупції” окремих керівників окремих державних та комунальних підприємств, - застерігає Шабунін і додає, що "запропонована як “технічна” редакція законопроекту відкриває нові можливості уникнення від декларування ключовим керівникам стратегічних та великих державних підприємств".

Антикорупціонер припускає, що держпідприємства "зможуть придумати сотні об’єктивних причин, які стануть на заваді затвердженого НАЗК відповідного переліку або з такого переліку технічно, через помилку, “випадуть” посади ключових осіб, які приймають рішення та розподіляють грошові потоки або державні замовлення на підприємстві. Вони зможуть не подавати електронні декларації та інформацію про зміну майнового стану, ніхто не буде моніторити стиль життя цих держслужбовців, а тому зловити їх на розкраданні державних коштів буде значно складніше". Добитися інформації про статки цих осіб можна буде тільки через суд, вважає Шабунін.

Окрім того, законопроект не передбачає ніякої відповідальності та контролю за тим, хто і як визначатиме публічних осіб у підприємтсвах.

"Можна припустити, що таких дурнів, які наважаться дозволити своєму керівнику не подавати електронну декларацію, не буде. Утім, варто нагадати, що Служба безпеки України в розпал першої кампанії електронного декларування ухвалила очевидно незаконне рішення і закрило доступ до усіх декларацій співробітників СБУ, поклавши їх взагалі на окремий сервер. НАЗК з цього приводу особливо не переймається. І донині цього доступу у них немає.".

Як відомо, сьогодні Посол ЄС в Україні Мінгареллі оприлюднив заяву, в якій назвав сам законопроект "недобрим": "законопроект #5672 – менеджери державних підприємств не мають уникати подання електронних декларацій. #5672 не добрий".

Источник: https://reforms.censor.net.ua/n3020250
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору