Політика України, Суспільство
  772  0

 Міносвіти скасувало норму про позбавлення наукових ступенів, - антиплагітна ініціатива "Дисергейт"

В Україні скасовано норму про позбавлення наукових ступенів за плагіат.

Про це у блозі для ЦензорРеформ пише Світлана Благодєтєлєва-Вовк, координатор антиплагіатної ініціативи "Дисергейт", Голова ради ГО ТРОН.

За її словами, 27 липня Міносвіти подало на затвердження до Кабінету Міністрів України Постанову "Деякі питання діяльності Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти", яка скасувала розділи про позбавлення наукових ступенів та розгляд апеляцій у діючій Постанові "Порядок присудження наукових ступенів".

Благодєтєлєва-Вовк зазначає, що процедура позбавлення наукового ступеня, яка існувала до внесення змін, мала серйозні недоліки.

"Але, незважаючи на проблеми у процедурі позбавлення наукових ступенів, головним позитивом, як виявилося, було те, що існував інститут позбавлення ступенів. А 27 липня він перестав існувати в Україні через нормотворчість Міністерства освіти і науки", - наголошує експерт.

Оцінюючи скасовані норми у Постанові "Порядок присудження наукових ступенів", вона зазначає:

"Зокрема у ній передбачалося, що позбавлення ступеня перебуває у компетенції спеціалізованої вченої ради, яка його присвоїла. Очевидно, у такому випадку існував конфлікт інтересів: спецрада не була зацікавлена притягнути плагіаторів до відповідальності, оскільки за умови визнання плагіату МОН зі свого боку мав здійснити каральні заходи до такої спецради. Крім того, у повноваженнях МОН було передбачено отримання будь-яких документів за справою про позбавлення ступеня та можливість звертатися до експертних інституцій в межах освітньої системи, тобто до членів інших спеціалізованих вчених рад за аналогічною спеціальністю. Результати експертизи спірних робіт таких спецрад не завжди були об’єктивними, як, наприклад, у випадку Кириленко (Катерина Кириленко, дружина Вячеслава Кириленка - ред.), коли був наданий висновок, абсурдність якого пояснили члени "Дисергейту". Це пов’язано з наявністю інститутів телефонного права та кругової поруки, які унеможливлювали досягнення соціально-прийнятного результату розгляду конфлікту".

Благодєтєлєва-Вовк називає нонсенсом ситуацію, коли ліквідується суспільний інститут центральною державною установою.

"Зараз ми можемо тільки присуджувати наукові ступені, а скасовувати – ні. Очевидно, що має місце правова колізія, що надає право, але не передбачає відповідальності. І скільки триватиме така ситуація невідомо, бо НАЗЯВО, як орган, що має опікуватися цими питаннями поки що не сформований. Крім того, коли в його нетрях народиться відповідний нормативний акт щодо процедури присудження/позбавлення наукових ступенів також невідомо. Тим більше, що цей документ має пройти процедуру погодження та затвердження у Кабміні. Імовірно, на весь процес знадобиться від року до трьох. Отже, плагіатори почекають. А ми витратимо від 300 до 900 млн їм на доплати (як особам, що мають наукові ступені)", - підсумовує вона.

Детальніше читайте тут.

Источник: https://reforms.censor.net.ua/n3013660
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору