Економіка
  2396  0

 Обсяг чорного валютного ринку більший, ніж офіційний, у 18 разів, - експерти РПР

Скасування двовідсоткового обмеження та паспортизації на офіційному ринку зможе вивести валюто-обмінні операції з тіні.

Про це заявили експерти Реанімаційного Пакету Реформ під час медіа-сніданку "Доларизація та чорний ринок валюти: причини, обсяги, наслідки для політики", повідомляє ЦензорРеформ.

За словами заступника виконавчого директора Центру економічної стратегії (ЦЕС), експертки РПР, Марії Репко, офіційна статистика обсягів валютного ринку не відповідає дійсності, наприклад, в 2015 році статистика показала, що населення купило 57 млн доларів на місяць у 2013 році, в той час як сума становить 1,6 мільярдів доларів: "Таким чином, чорний ринок валюти може становити близько мільярда гривень. Для банківської системи це означає, що банки недоотримують прибуток, а це близько 200 мільйонів доларів".

За підрахунками експертів РПР, загалом обсяг чорного ринку більший, ніж офіційний, у 18 разів. За словами асоційованого експерта ЦЕС, Олександра Жолудя, основна проблема – це недовіра, тому люди купують не гривню, а іноземну валюту. Також майже всі гроші обертаються на чорному ринку.

"І тут важливо розуміти: люди завжди знайдуть, як обійти обмеження, які встановлює держава. Тому треба не встановлювати додаткові обмеження на офіційному ринку, а скасовувати їх. Це стосується і збору з обміну валют, і суми максимального обміну в одні руки, і необхідності супровідних документів", - зазначив Жолудь.

На думку експертів, частково проблему чорного ринку може вирішити зареєстрований законопроект 4741 - про зміни до Бюджетного кодексу щодо сприяння детінізації. Зокрема про відміну податку в пенсійний фонд, який обмежує валюто-обмінні операції банків, про відміну паспортизації.

Група експертів РПР закликає депутатів проголосувати за цей законопроект. Цю ініціативу також підтримує заступник голови Національного банку України Олег Чурій, але, за його словами, це лише перший крок на шляху до повної детінізації і зазначив, що Україні потрібні структурні реформи, які будуть виводити ринок із тіні. "Ми визначили пріоритети щодо відміни обмежень, це: прямі іноземні інвестиції, операції з поточним рахунком, тобто експорт/імпорт. Цей процес поступовий і впровадження цих змін залежить від умов ринку", зазначив Олег Чурій.

Источник: https://reforms.censor.net.ua/n3011396
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору