Політика України
  1056  0

 Експерти РПР закликають президента прийняти їхні пропозиції про зміни до законопроекту "Про Вищу раду правосуддя"

Експерти судової групи Реанімаційного Пакету Реформ зауважили про загрозу консервування судової системи у теперішньому вигляді після обговорення законопроекту Про Вищу раду правосуддя (ВРП), який був розроблений в рамках Ради з питань судової реформи.

Як повідомляє ЦензорРеформ, про це вони заявили у своїй відкритій заяві.

Загалом РПР підтримує прогрес у законодавчому забезпеченні судової реформи та розроблення законопроекту про ВРП, однак у законопроекті є положення, які загрожують ефективному та прозорому розгляду ВРП дисциплінарних справ щодо суддів і дає суддям можливість уникати притягнення. Крім цього, більшість у ВРП будуть складати представники “старої” судової системи.

Саме тому експерти РПР закликають Президента України впроваджувати судову реформу відповідно до цілей (забезпечення незалежності і доброчесності суддів, оновлення суддівського корпусу) і просить врахувати такі зауваження та пропозиції в проекті закону до внесення його до Парламенту.

На думку експертів, доцільно прибрати вимогу про 10-річний досвід на посаді судді для кандидатів у члени ВРП з числа суддів (принаймні на найближчі 10 років), натомість встановити загальну вимогу до всіх членів ВРП щодо наявності принаймні 15-річного стажу у галузі права. Також слід знизити поріг (до простої більшості) для внесення ВРП подання про призначення на посаду судді, що знизить ризик блокування кандидатів у суди вищого рівня з числа несуддів. Експерти стверджують, що варто було б обмежити можливість членів ВРП відмовляти скаржникам у відкритті дисциплінарних справ за відсутності рішення вищої інстанції.

Більше того, як вважають експертів, необхідно дати більше повноважень Громадській раді доброчесності (ГРД), аби та брала участь у процедурах призначення, переведення, звільнення суддів і дисциплінарних провадженнях щодо суддів. У свою чергу ВРП повинна враховувати висновки ГРД.

Також до пропонованих експертами змін належать і такі:  

  • прибрати повноваження голови ВРП у непрозорий спосіб змінювати склад Дисциплінарної палати, яка розглядає дисциплінарну справу (ч. 6 ст. 26);
  • обмежити можливості для закритого розгляду дисциплінарної справи справі по суті (ч. 2 і 3 ст. 49). Передбачити оприлюднення окремих думок членів ВРП;
  • надати особі, яка підтримувала обвинувачення щодо вчинення суддею дисциплінарного проступку (доповідачу), право участі у розгляді Вищою радою правосуддя скарги судді у дисциплінарній справі (ч. 9 ст. 51);
  • прямо передбачити поширення на ВРП закону "Про доступ до публічної інформації";
  • прибрати вимогу у кожному випадку обов’язково повідомляти суддю, підозрюваного у вчиненні злочину, про розгляд подання про його затримання (ч. 2 ст. 59) з метою запобігання переховуванню судді. Його можна розглядати невідкладно без повідомлення судді, а витік інформації про такий розгляд має бути підставою для дострокового припинення повноважень члена ВРП;
  • передбачити дієвий механізм реакції на заяви суддів про втручання у їхню діяльність і доповнити проект главою про вжиття ВРП заходів щодо забезпечення незалежності суддів, підтримання авторитету та неупередженості правосуддя.
Источник: https://reforms.censor.net.ua/n3008605
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору