Колонки Надя Юнацька
  385  0

Тендери в законі: як заробляють на бюджетах поліції

Реформа поліції супроводжується значними бюджетними вливаннями. Це логічно, так як копам потрібна нова форма, техніка, врешті-решт пальне для патрулів. Регіональні управління мають певну фінансову автономію, бо самостійно проводять тендери для забезпечення власної діяльності. Можна припустити, що торги повинні бути конкурсними, аби підкреслити доброчесність нової поліції. Однак, на практиці зовсім інша ситуація. Поліцейські управління активно укладають прямі угоди без аукціонів з фірмами, які перетворюються фактично на штучних монополістів. Родзинкою такої оказії є те, що саме поліція покликана боротися з корупцією на тендерах.

Станом на квітень 2017 року, за даними офіційного порталу аналітики Business Intelligence ProZorro, регіональні управління поліції уклали понад 1300 договорів на 124 мільйони гривень за так званими допороговими закупівлями. Це коли товари та послуги купуються без електронних аукціонів на суму нижче ніж 200 тис. гривень і роботи - нижче 1,5 млн. гривень. Допорогові закупівлі мають свої "плюси". Замовник може швидко обрати надійного підрядника і закупити товар необхідної якості. Але є і "мінуси". Прямі угоди використовують для закупівлі товарів низької якості за завищеними цінами у фіктивних фірм.

В умовній зоні корупційного ризику знаходяться закупівлі в межах 190 000 – 199 999 гривень. В такому діапазоні за чотири місяці цього року різні управління поліції уклали близько 260 договорів управлінь поліції на суму 51,2 мільйони гривень.

Символічний рейтинг ТОП-5 замовників, які цураються конкурсних закупівель очолює Управління поліції охорони в Чернігівській області із сумою 6,5 мільйонів гривень. Найбільше грошей без конкурсів дісталося підприємству "Опта ЛТД". З останнім уклали 25 контрактів кожен по 199 тисяч гривень на закупівлю різного обладнання для спостереження на суму 4,9 мільйонів гривень. "Опта ЛТД" відома на ринку фірма, яка спеціалізується саме на обладнанні для охорони. Втім, також фірма фігурує в матеріалах кримінального провадження слідчих Бердянського відділу поліції, які перевіряють завищення цін та підробку документів при закупівлі бердянською філією Адміністрації морських портів системи відеоспостереження. Про що йдеться в свіжій ухвалі Бердянського міськрайонного суду.

На другому місті за хитрощами Управління поліції охорони в Запорізькій області, яке за чотири місяці встигло укласти 30 контрактів на 5,9 мільйонів гривень. ТОВ "Свіком" за постачання меблів, ламп, канцелярії та різних побутових товарів дісталося 8 контрактів по 199 тисяч кожен загальною сумою 1,5 мільйони гривень.

Управління поліції охорони в Дніпропетровській області було прихильним до універсального новачка на ринку закупівель. Фірма "Торгова марка "Автомодус" отримала 14 контрактів по 190 тисяч кожний на суму 2,6 мільйонів гривень. При чому фірма, яка зареєстрована лише рік тому, зобов`язалася поставити доволі різного роду товари: від медичних комплектів і до електрообладнання для автівок.

В Тернопільській області майже всі гроші від поліції охорони розділили всього дві фірми. ТОВ "ІЦ Охоронні Системи" отримало в актив 7 контрактів на постачання апаратури для спостереження по 199,9 тис. кожен на суму 1,4 мільйони гривень. "Компанія "Надежда" аналогічну суму грошей отримала на пошиття форми: пальта, капелюхи, футболки, сорочки, верхній одяг і так далі.

"Компанія "Надежда" відома в Полтавській області як нафтогазовий трейдер. Підприємство позиціонує себе як один із найбільших операторів поставок скрапленого газу в Україну. Однак, впродовж грудня 2016 року – квітня 2017 року майже всі управління поліції, неначе за чиєюсь вказівкою, уклали контракти без тендерів сумою понад 8 мільйонів гривень  на закупівлю форми саме з "Надеждою".

До всіх вищезгаданих управлінь поліції із ТОП-5 ми надіслали запити з запитанням: "Чому поліція не проводе конкурсні торги?" У відповідь отримали приблизно однакові відписки про те, що закон дозволяє не проводити конкурсні торги до 200 тисяч гривень. Тому ніхто аукціони і не проводив.

Експерт з публічних закупівель Transparency International Україна  Іван Лахтіонов наголошує, що сьогодні є всі можливості ефективно проводити допорогові закупівлі як аукціони в системі ProZorro.

"Для конкурсних допорогових закупівель вартість замовлення починається від 3 тис. гривень і наразі регулюється наказом державного підприємства "Зовнішторгвидав України" №35 від 2016 року. Органом оскарження в допорогових закупівлях є Комісія з розгляду звернень, до складу якої входять представники громадськості. Рішення Комісії мають рекомендаційний характер для учасників, а розгляд скарги не зупиняє процесу проведення торгів", - пояснює експерт.

Неконкурсні непрозорі допорогові тендери в різних регіонах, які консолідують мільйони бюджетних гривень для певних фірм, навряд личать вже реформованій поліції, і точно  не викликають повагу платників податків.

Те, що нафтогазовий трейдер отримує мільйони з поліцейських відділків різних регіонів для пошиття форми, може свідчити про те, що хтось на горі в МВС вправно керує розподілом бюджетних грошей, виділених на реформу. Також це зменшує вірогідність, що хтось-колись перевірить чи в повній мірі були поставлені товари. Адже саме на нацполіцію покладений обов’язок протидіяти розкраданням на тендерах.

Розслідування проведене в рамках проекту Центру локального самоврядування "Без корупції" за фінансової підтримки програмної ініціативи "Демократична практика" міжнародного фонду "Відродження"

Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 ТОП колонки
Пусто
 Хмара теґів
 
 
 
 
 
 вгору