Колонки Катя Скороход
  1659  9

І стала цифра на заваді відкатам

Минулого року в Україні відбулася тиха цифрова революція. Незабаром сучасники зрозуміють, які значущі зрушення відбулися у сфері протидії ненависної корупції. А саме запуск платформи Prozorro, на якій можна побачити повну інформацію про перебіг будь-якого тендеру. Та порталу E-data, де фіксуються всі казначейські платіжки. Втім, деякі свідомі громадяни не чекають на завтра. Через що в реєстрі судових рішень немов гриби після дощу з`являються нові кримінальні справи.

Досить показовий кейс зі столиці. Комунальна керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району ще в грудні 2015 року уклала договір з TOB “Аксіон ЛТД” на реконструкцію приміщення під центр надання адміністративних послуг на Харківському Шосе. Через пару днів посадові особи прийняли нібито виконані роботи і сплатили понад 2,2 мільйони гривень. Що миттєво відобразилося на E-data. Втім, вже у лютому 2016 року поліцейські оглянули приміщення, однак ознак ремонту не знайшли. Цікаво, що на питання, чи проводилися внутрішні перевірки керівництвом району та чи, можливо, когось притягнули до дисциплінарної відповідальності за фіктивні роботи голова Дніпровської райдержадміністрації Петро Онофрійчук процитував статтю 62 Конституції про принцип презумпції невинуватості.

Аналогічний кейс на Харківщині. Тамтешній Департамент житлово-комунального господарства обласної державної адміністарції ще при губернаторі Ігорю Райніну, який зараз очолює Адміністрацію президента, в травні-червні минулого року уклав угоди з ТОВ “Аквадіа” на проведення капітального ремонту свердловин водопостачання в смт. Печеніги. Власне за роботи адміністрація сплатила півмільйона гривень. Щоправда поліція, коли виїхала в Печеніги, зафіксувала відсутність оплачених ремонтів. У команді наступниці Райніна Юлії Світличної, яка подавала надії як молодий та прогресивний управлінець, відмовилися коментувати чи були вжиті якісь заходи до посадових осіб департаменту ЖКГ. Лише наголосили, що звернення до чиновників треба оформлювати відповідно до Закону “Про звернення громадян”. Натомість місцеві журналісти стверджують, що люди які покривали “оборудку” на свердловинах і далі спокійно працюють в департаменті.

В сусідній з Харковом області управління капітального будівництва та дорожнього господарства Сумської міської ради протягом 2015-16 р.р. сплатило 26,4 мільйони гривень на приватне підприємство “ЮМО” за реконструкцію колектору, яка фактично не була завершена. Ця сума ще й перевищує загальну суму договору на 6%.  При чому, чиновники замість того, аби вимагати завершення робіт, не придумали нічого ліпшого, як укласти новий контракт вже на 24,4 мільйони гривень на ремонт того ж колектора вже з однойменним ТОВ “ЮМО” зі статутним капіталом 1 тис. гривень. Нині тривають комплексна будівельно-технічна та товарознавча експертизи. Віталій Шилов, який 10 років очолює управління капбуду м. Сум, а по сумісництву ще й депутатствує у міській раді від “Батьківщина”, на запитання про санкції до підлеглих, через дії яких відкрито кримінальне провадження, відповів лаконічно: “Відповідальні особи до дисциплінарної відповідальності не притягувалися. Ведеться судове розслідування”.

На Черкащині обласне управління ЖКГ в кінці 2015 року уклало угоду з ТОВ “Вест-Буд 2014” на реконструкцію свердловин в м. Сміла. Втім, після звернень громадян, які опрацювали інформацію з E-data, місцеві слідчі встановили, що чиновники внесли неправдиві дані про вартість будівельних робіт чим завдали збитків на 447 тисяч гривень. Представники обласної державної адміністрації завірили, що будуть вжиті заходи до посадових осію, замішаних в скандалі, але після негативних результатів кримінальної справи.

Вже на початку цього року ефективно спрацювала зв’язка активісти-ЗМІ. У січні медіа облетіла звістка про захмарні ціни на закупівлях санаторію для сиріт "Смарагдове місто", м. Св`ятогорськ, що на Донеччині.

В системі Prozorro був оприлюднений перелік продуктів харчування, які чиновники закупили втричі дорожче від ринку. Після публікації новин поліцейські відкрили кримінальне провадження.

Сьогодні модно в соціальних мережах задаватися риторичним питанням: чи можливий відкат реформ? Можливий. У тому випадку, якщо платники податків не будуть користуватися новітніми інструментами для контролю над владою, які стали доступними після революції. А як видно із прикладів кволої реакції місцевих топ-чиновників на сигнали про корупцію, влада ой як потребує уваги суспільства.

 

Розслідування проведене в рамках проекту Центру локального самоврядування "Без корупції" за фінансової підтримки програмної ініціативи "Демократична практика" міжнародного фонду "Відродження"

Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 ТОП колонки
Пусто
 Хмара теґів
 
 
 
 
 
 вгору