Колонки Світлана Благодєтєлєва-Вовк
  322  1

Відкрита заява групи "Дисергейт" відносно посадовців найвищого рангу, відповідальних за руйнування системі освіти і науки України

Президенту України Порошенку П. О.,

Прем’єр-міністру України Гройсману В. Б.,

Першому заступнику голови Комітету ВР з питань науки і освіти Співаковському О. В.

Ми, представники наукової і освітянської громадськості України, діючи, зокрема, на підставі ст.78 Закону України "Про вищу освіту", звертаємося до Вас із закликом невідкладно втрутитись в процес руйнування системи державного контролю за дотриманням законодавства і законності у галузі освіти і науки України. Вам, як і широким колам громадськості в Україні, безперечно відомі резонансні факти плагіату в докторських дисертаціях Кириленко К. М., екс-міністра освіти і науки Ніколаєнка С. М., статтях міністра освіти і науки Гриневич Л. М., члена НАЗЯВО Волосовця О. П., члена НАЗЯВО та голови ДІНЗ Гурака Р. В., кваліфікаційних роботах і публікаціях членів сім’ї Демченків та фігурантів фабрики дисертацій Інституту журналістики КНУ ім. Т. Г. Шевченка, яку сумлінно покривав проректор Вижва С. А. та інші (див. посилання у додатках).

Особливо кричущим випадком із цього переліку є плагіат у докторській дисертації, авторефераті, підручнику "Культура і наука", посібниках, монографії, статтях Катерини Кириленко, дружини віце-прем’єр-міністра Кириленка В. А. Не зважаючи на неодноразові звернення наукової громадськості і публікації у провідних ЗМІ України з цього приводу, атестаційною колегією МОН, на чолі з міністром Гриневич Л. М., дружині віце-прем’єра було залишено отриманий за системний плагіат науковий ступінь доктора педагогічних наук. Міністром МОН було проігноровано численні грубі порушення законодавства у сфері освіти і науки України щодо присудження наукових ступенів з боку вченої спецради Д.26.004.18, очолюваної ректором Національного університету біоресурсів і природокористування Ніколаєнком С. М., котрий сам є плагіатором міжнародного рівня, а саме: "Положення про присудження наукових ступенів" (у редакції, яка діяла на 1.07.2016), "Положення про спеціалізовану вчену раду", чинного наказу Міносвіти і науки, молоді та спорту України №1112, "Вимог до опублікування результатів дисертацій на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук", "Вимог до опублікованої монографії, що подається на здобуття наукового ступеня доктора і кандидата наук".

Сама міністр Гриневич Л. М. при розгляді питання про позбавлення наукового ступеню Кириленко К. М. 1.07.2016 р. проігнорувала: ч.6 ст.6 Закону України "Про вищу освіту", "Положення про спеціалізовану вчену раду", "Положення про експертну раду", як і проігнорувала задокументовані вище порушення з боку Ніколаєнка С. М. як голови вченої спецради Д.26.004.18.

Більше того, на підставі подання, підписаного Гриневич Л. М. як міністром МОН, 27.07.2016 р. КМУ прийняв Постанову №567, якою, зокрема, було скасовано взагалі позбавлення наукових ступенів у т.ч. за плагіат. Пояснення міністра, що це тимчасовий захід, який діятиме до того, як запрацює Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, з огляду на створення нею самою перешкод для реалізації норм Закону України "Про вищу освіту" щодо цієї незалежної інституції, сприймаються виключно як саботаж початку роботи НАЗЯВО. (Під гаслом поширених у ЗМІ заяв Гриневич Л. М. про особисту боротьбу міністра з "людьми Табачника" блокує початок роботи Агентства. А поки НАЗЯВО заблоковане, підлеглими міністра проводиться підкилимна "робота" з ректорами щодо проведення нового з’їзду з метою відкликання Храпатого С. В. та обрання "своєї" для Гриневич Л. М. і Кириленка В. А. людини на голову цієї інституції). Мета саботажу – не допустити скасування наукового ступеня дружині свого безпосереднього начальника – віце-прем’єр-міністра з гуманітарних питань Кириленко В. А., який зазначив у власній е-декларації "авторські права" своєї дружини на дисертацію, підручник, посібники, – усе те, що складається з плагіату з публікацій українських, російських і білоруських науковців.

За європейськими законами плагіат – це злочин. За плагіат, виявлений у викладача вищої школи, в європейських країнах звільняють з роботи, адже викладач – це людина, яка не тільки передає знання учням або студентам, це – вихователь. Саме тому він має бути носієм моральних чеснот, а не абсолютно неприпустимих подвійних стандартів: вчити одному, а діяти по-іншому.

Утім, не так в Україні, попри те, що вона є учасником Всесвітньої конвенції про авторське право та Бернської конвенції. В Україні плагіаторів та родичів плагіаторів лише заохочують: Кириленко К. М., дружина віце-прем’єра, продовжує очолювати кафедру філософії КНУКіМ (президент – народний депутат Поплавський М. М.), очікуючи на присвоєння вченого звання професора; ректора НУБіП Ніколаєнка С. М. у листопаді 2016 г. обрано членом-кореспондентом Національної академії педагогічних наук України; тестя віце-прем’єра Кириленко В. А. Михайла Мартинюка – дійсним членом цієї галузевої академії. Натомість звільнили  з КНУКіМ доктора філософських наук, професора Тетяну Пархоменко "у зв’язку із закінченням трудового договору 31.08.2016", щоправда з офіційним повідомленням про це аж 30.11.2016 і лише після втручання Державної служби з питань праці, до якої  Пархоменко Т. С. була змушена звернутися із проханням встановити факт її звільнення. Треба відзначити, що ця ситуація не є одиничною. З боку адміністрацій вишів переслідуються викладачі, які вголос наважуються говорити про зловживання та академічну недоброчесність.

Враховуючи вищевикладене, звертаємося до вас, шановні високопосадовці, з проханням:

 1. На підставі п.2. ч.1 ст.42 і ч.2 ст.42 та керуючись ч.3 ст.45-прім Закону України "Про Кабінет Міністрів України" вивести з-під порядкування віце-прем’єр-міністру Кириленку В. А. Міністерство освіти і науки України, а також кураторство дотриманням законності у сфері інтелектуальної власності через реальний конфлікт інтересів.
 2. На підставі п.2. ч.1 ст.42 і ч.2 ст.42 та керуючись ч.2 ст.45 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" застосувати до міністра освіти і науки Гриневич  Л. М. дисциплінарне та адміністративне стягнення як до такої, що своєю діяльністю прямо порушує ст. 77 Закону України "Про вищу освіту", наслідком чого стало руйнування інституційних засад у сфері державного управління освітою і наукою.
 3. На підставі п.2. ч.1 ст.42 і ч.2 ст.42 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" і на підставі ч.3 ст.42 Закону України "Про вищу освіту" та керуючись ч.6 ст.21 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" скасувати акт МОН про призначення ректором НУБіП Ніколаєнка С. М. як людини морально негідною очолювати ВНЗ через:
 • масовий плагіат із фальсифікаціями в його монографії, захищеної в якості докторської дисертації;
 • як голови вченої спецради Д.26.004.18 НУБіП, яка з кричущими порушеннями прийняла до захисту, захистила і підтвердила захист докторської дисертації Кириленко К. М., що містить величезний плагіат;
 • публічне хамство і сексизм, неприпустимі з точки зору європейських норм і цінностей, яких мають дотримуватися офіційні особи, професори і академіки з огляду на європейську інтеграцію України.

 

Додатки-посилання:

03.01.2017 р.

З повагою, представники антиплагіатної ініціативи "Дисергейт":

 1. Благодєтєлєва-Вовк Світлана, канд. екон. наук, доц., ГО ТРОН.
 2. Болдирєв Олексій, канд. біол. наук, м. н.с. Інституту фізіології НАН, біофізик.
 3. Досенко Віктор, докт. мед. наук, проф., завідувач відділу Інституту фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України.
 4. Єгорченко Ірина, канд. фіз.-мат. наук, с. н. с. Інститут математики НАНУ.
 5. Пархоменко Тетяна, докт. філос. наук, проф.
 6. Сингаївська Алла, канд. філос. наук., ГО Центр науково-освітньої етики.
 7. Смірнов Олег, канд. біол. наук, доцент СумДУ.
 8. Шарапов Сергій, докт. фіз.-мат. наук, завідувач лабораторією ІТФ НАНУ.
 9. Шестакова Елеонора, докт. філол. наук.
 10. Якубовський Дмитро, канд. фіз.-мат.наук, Інститут Нільса Бора.
Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 ТОП колонки
Пусто
 Хмара теґів
 
 
 
 
 
 вгору