Колонки Світлана Благодєтєлєва-Вовк
  4743  0

Боротьба з плагіатом по-українськи: рецепт МОНу

Активісти антиплагіатної ініціативи «Дисергейт» і не сподівалися, що суспільний розголос щодо фактів плагіату та псевдонауки у докторській дисертації Катерини Кириленко – дружини віце-прем’єр міністра України, досягне своєї мети, тобто її дійсно позбавлять ступеня як того і вимагає ЗУ «Про вищу освіту». Ми усвідомлювали, що феодальна і корумпована система управління освітою і наукою не спроможна до очищення, про що свідчить відсутність покарань за численні факти зловживань очільників вже після Революції Гідності. Ми розраховували розпочати суспільний дискурс щодо неприйняття та спротиву практикам академічної недоброчесності, які надзвичайно поширені в Україні – це хабарництво, плагіат, фальсифікація даних досліджень, корупція, кругова порука.

За нашими оцінками, зі 120 тисяч власників наукових ступенів від 15 до 40 тисяч отримали їх неправомірно, і від 300 до 500 мільйонів гривень доплат щорічно сплачується недоброчесним освітянам і науковцям. Залежно від галузі знань плагіат містять від 5 до 80% дисертацій.

Отже, розпочинаючи очищення ми не очікували, що постреволюційна влада в особі міністра освіти і науки Лілії Гриневич та її заступників завдасть нищівного удару по системі присудження наукових ступенів.

Це сталося 27 липня, коли МОН подало на затвердження до Кабінету Міністрів України Постанову "Деякі питання діяльності Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти", яка скасувала розділи про позбавлення наукових ступенів та розгляд апеляцій у діючій Постанові "Порядок присудження наукових ступенів".

Треба сказати, що процедура позбавлення наукового ступеня, яка існувала до внесення змін, мала серйозні недоліки. Зокрема у ній передбачалося, що позбавлення ступеня перебуває у компетенції спеціалізованої вченої ради, яка його присвоїла. Очевидно, у такому випадку існував конфлікт інтересів: спецрада не була зацікавлена притягнути плагіаторів до відповідальності, оскільки за умови визнання плагіату МОН зі свого боку мав здійснити каральні заходи до такої спецради. Крім того, у повноваженнях МОН було передбачено отримання будь-яких документів за справою про позбавлення ступеня та можливість звертатися до експертних інституцій в межах освітньої системи, тобто до членів інших спеціалізованих вчених рад за аналогічною спеціальністю. Результати експертизи спірних робіт таких спецрад не завжди були об’єктивними, як, наприклад, у випадку Кириленко, коли був наданий висновок, абсурдність якого пояснили члени "Дисергейту". Це пов’язано з наявністю інститутів телефонного права та кругової поруки, які унеможливлювали досягнення соціально-прийнятного результату розгляду конфлікту.

Але, незважаючи на проблеми у процедурі позбавлення наукових ступенів, головним позитивом, як виявилося, було те, що існував інститут позбавлення ступенів. А 27 липня він перестав існувати в Україні через нормотворчість Міністерства освіти і науки.

Це повний нонсенс, коли ліквідується суспільний інститут центральною державною установою. Зараз ми можемо тільки присуджувати наукові ступені, а скасовувати – ні. Очевидно, що має місце правова колізія, що надає право, але не передбачає відповідальності. І скільки триватиме така ситуація невідомо, бо НАЗЯВО, як орган, що має опікуватися цими питаннями поки що не сформований. Крім того, коли в його нетрях народиться відповідний нормативний акт щодо процедури присудження/позбавлення наукових ступенів також невідомо. Тим більше, що цей документ має пройти процедуру погодження та затвердження у Кабміні. Імовірно, на весь процес знадобиться від року до трьох. Отже, плагіатори почекають. А ми витратимо від 300 до 900 млн їм на доплати (як особам, що мають наукові ступені).

Ось ціна рішення порятунку однієї особи від притягнення до відповідальності. Чи не забагато коштує для країни докторський ступінь Катерини Кириленко?

Громадськості варто вимагати відставки Лілії Гриневич, як особи, яка спричинила ситуацію правової пустелі та безкарності у ввіреній їй народом України галузі.  

Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 
 
 
 
 
 вгору