Колонки Вадим Мiський
  94  0

День децентралізації та відсіч непрозорим тарифам: що об'єднає Раду в останній тиждень сесії?

Поки українські парламентарі заявляють, що Верховна Рада працюватиме упродовж всього літа, змін в графіку поточної сесії досі немає. Тобто, цей пленарний тиждень може стати останнім у роботі Парламенту аж до вересня, і саме тому депутатам слід навести лад із прозорістю тарифів, розблокувати продовження децентралізації та завершити ряд невідкладних справ ще до від’їзду на "закордонні округи".

закони

Тарифи на енергоносії
залишаються темою найпалкіших дискусій останніх місяців. Важко знайти політика, який би не критикував підняття тарифів. Парадоксально, що так само важко знайти 226 голосів у Верховній Раді за реальний крок, який допоможе врегулювати проблему з тарифами, зробивши прозорою та підзвітною роботу національного тарифного регулятора. Відкрити шлях для прозорих та обґрунтованих тарифів депутати можуть вже у четвер, 14 липня.

Законопроект 2966-д Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (ініціатори Олександр Домбровський та 11 інших депутатів), винесений на розгляд в другому читанні. В разі його ухвалення, НКРЕКП отримає чіткі вимоги до прозорості рішень щодо тарифів, гарантії незалежності від політичних та лобістських впливів, а також достатні повноваження для захисту інтересів споживачів, у відповідності до стандартів, які діють в ЄС. Крім того, як підкреслив Посол Євросоюзу в Україні Ян Томбінський , прийняття цього законопроекту є виконанням міжнародних зобов'язань України в рамках Енергетичного співтовариства та однією з умов для отримання Україною другого траншу макрофінансової допомоги ЄС на суму 600 млн євро.

У процесі реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації виникли суттєві законодавчі бар’єри, які унеможливлюють ефективне її продовження, а у перспективі – взагалі можуть зупинити. Експерти Реанімаційного Пакету Реформ закликали Парламент провести День децентралізації та ухвалити ряд законів, необхідних для розблокування реформи та вирішення правових проблем об’єднаних громад.

П'ять законопроектів із децентралізаційного списку РПР опинилися у тижневому графіку роботи Ради. Серед них, зокрема проект 4772 щодо добровільного приєднання територіальних громад (ініціатори Микола Федорук, Вікторія Пташник і 21 інший депутат), який регулює порядок добровільного приєднання до вже утворених об’єднаних територіальних громад і отримав позитивні відгуки від Ради Європи. Усі важливі законопроекти, що стосуються децентралізації ( 4772 , 4773 , 3390 , 4390 та 4386-д ), РПР закликає розглянути підряд в один день.

Антикорупційний виклик для депутатів – законопроект 4812 щодо діяльності Національного антикорупційного бюро України (ініціатори: Ганна Гопко, Віктор Романюк, Леонід Ємець, Ігор Алєксєєв). Ухвалення цього законопроекту дозволить Антикорупційному бюро самостійно знімати інформацію з каналів зв'язку (робити прослуховування). На даний час Бюро здійснює прослуховування через СБУ, що створює ризики витоку або втрати інформації. Як показує вже отриманий досвід розслідувань НАБУ, без ухвалення цього законопроекту, корупціонери зберігатимуть можливість "зачистити" свої справи від беззаперечних доказів, поки ці докази не опинилися в Антикорупційному бюро.

Крім того, експерти Реанімаційного пакету реформ закликають народних депутатів на цьому пленарному тижні підтримати низку інших важливих законодавчих ініціатив для продовження реформ в Україні:

У напрямку захисту довкілля – законопроект 2009а-д про оцінку впливу на довкілля (ініціатор Анатолій Дирів). Законопроект має на меті встановлення правових та організаційних основ оцінки впливу на довкілля, та забезпечення виконання міжнародних зобов'язань Україною щодо участі громадськості у прийнятті екологозначимих рішень через запровадження процедури оцінки впливу на довкілля, яка враховуватиме вимоги Оргуської конвенції та конвенції ЕСПО, імплементувавши їх у національне законодавство разом із положеннями Директив 2003/4/ЄC та 2011/92/ЄС (кодифікація).

У напрямку економічної дерегуляції – законопроект 4496 щодо усунення адміністративних бар'єрів для експорту послуг (ініціатори: Вікторія Пташник та 11 інших депутатів). Прийняття законопроекту сприятиме зменшенню адміністративних бар'єрів під час укладення зовнішньоекономічних договорів (контрактів), зарахування валютної виручки, а також бухгалтерського обліку та фінансової звітності для експорту послуг.

У напрямку євроінтеграції – законопроект 2431 Про внесення змін до законодавства про захист економічної конкуренції щодо визначення органами Антимонопольного комітету України розміру штрафів за порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Законопроект групи народних депутатів на чолі з Вікторією Пташник та експертів РПР, ініціативи "Сильніші разом" та ключових юристів у сфері захисту конкуренції має на меті встановити правила накладання штрафів АМКУ відповідно до міжнародних стандартів. Для збільшення інвестиційної привабливості та подолання корупції це дуже важливий крок, бо закриває можливість маніпулювати штрафами АМКУ в темну. Дана ініціатива не лише дозволить встановити європейські процедури визначення та накладання штрафів з боку АМКУ, а й дозволить виконати завдання Угоди про асоціацію з ЄС.

Насамкінець, аби нагадати депутатам про обсяг невиконаної роботи та недоцільність закриття сесії Реанімаційний пакет реформ підготував перелік із 56 реформаторських законопроектів, готових до винесення в зал . Їх потрібно розглядати невідкладно – ось такий обсяг відкладеної роботи, ось така ціна парламентських канікул. Реформи не можуть відкладатися на відпустку.

Тому, поменше відпусток, українці закликають депутатів працювати

Коментувати
Сортувати:
у вигляді дерева
за датою
за ім’ям користувача
за рейтингом
 ТОП колонки
Пусто
 Хмара теґів
 
 
 
 
 
 вгору